Fotosoutěž CEDEFOPu 2019 o skvělé ceny!

Až do konce května 2019 se mohou týmy žáků a studentů středních a vyšších odborných škol zapojit do evropské fotografické soutěže a vyhrát jednu ze tří hlavních cen včetně výletu do Helsinek nebo Soluně. Soutěž pořádá Cedefop (Evropské středisko pro rozvoj odborné přípravy) s cílem zviditelnit odborné vzdělávání v Evropě. Se sérií fotografií se mohou do soutěže přihlásit i týmy dospělých, kteří se účastní dalšího odborného vzdělávání. 

Podrobnější informace v českém jazyce najdete na stránkách Národního ústavu pro vzdělávání: http://www.nuv.cz/projekty/fotosoutez-odborne-vzdelavani-rekni-svuj-pribeh 

#CedefopPhotoAward is an initiative by Cedefop, in collaboration with the European Commission, to promote best practice and excellence in vocational education and training (VET) across the EU and beyond.

Similarly to last year, the #CedefopPhotoAward offers the chance to young learners as well as adults in continuing education to share their learning experiences. Groups of up to four learners in the EU, Norway and Iceland are invited to produce an original photostory accompanied by a narrative of up to 100 words explaining the idea behind their work. Two winning teams will take part in the European vocational skills weekin Helsinki in October as nominees for the top prize, which will be presented by European Commissioner Marianne Thyssen at the closing event. A special #CedefopPhotoAward prix du jury will be presented to a third winning team during the Thessaloniki International Film Festival in November. 

This year all entries will be submitted online via this link. Deadline for submissions is 31 May 2019 23:59 CET.

You are ivited to see promotional video, the competition rules and the latest updates on www.cedefop.europa.eu/cedefopphotoaward.